Odpowiedzi specjalistów

Mam 19 lat i problem z oddawaniem moczu – w ciągu dnia bardzo często muszę korzystać z toalety. Czy dolegliwości te mogą mieć związek z chorobą przenoszoną droga płciową?

Czy opisywanym przez Pana objawom towarzyszy również wzmożone pragnienie, które byłoby naturalną odpowiedzią organizmu na nadmierne oddawanie moczu? Takie zestawienie objawów wskazuje na cukrzycę, dlatego też powinien Pan zasięgnąć porady lekarza. Nadmierne oddawanie moczu nie jest typowym objawem zakażeń przenoszonych drogą płciową. Może być natomiast oznaką zapalenia dróg moczowych lub zapalenia nerek, choć stany te u mężczyzn zdarzają się niezbyt często.

Odczuwam pieczenie w końcówce penisa. Co to może oznaczać?

Fachowe określenie opisywanych przez Pana problemów to dysuria, której najczęstszą przyczyną są zakażenia dróg moczowych. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza w celu uzyskania właściwego leczenia.

Jestem zdrowym 37-latkiem. Niepokoi mnie niewielka objętość wytrysku oraz słabo odczuwane orgazmy. Zdaję sobie sprawę, że powyższe objawy mogą być związane z moim wiekiem, jednak nigdy wcześniej problemy te nie były aż tak nasilone. Czy istnieją jakieś pokarmy, suplementy diety lub leki, które mógłbym zakupić w celu zwiększenia objętości ejakulatu oraz poprawienia intensywności i długości moich orgazmów? góry dziękuję za odpowiedź.

Nie znam żadnego produktu, który mógłby pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Istnieją natomiast leki wspomagające erekcję. Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby zasięgnięcie porady lekarza i rozważenie terapii syldenafilem, tadalafilem lub wardenafilem. Większość produktów dostępnych w internecie nie ma potwierdzonej skuteczności.

Mam 70 lat. Mój wytrysk ma bardzo małą objętość, to zaledwie kilka kropli. Czy jest to spowodowane starzeniem się organizmu czy też jakąś inną przyczyną? Czy ta sama przyczyna może powodować zmniejszenie popędu płciowego? Czy można jakoś wpłynąć na poprawę tego stanu?

Objętość płynu nasiennego (ejakulatu) zależy od częstotliwości wytrysków, drożności przewodów wyprowadzających oraz czynności gruczołów. W każdym razie zaleciłbym wykonanie pełnego zestawu badań gruczołu krokowego (któremu zresztą należy poddawać się co najmniej raz na rok) oraz, dodatkowo, sprawdzenie stężenia testosteronu we krwi.

Czy to prawda, że żylaki powrózka mogą być przyczyną niepłodności męskiej i w związku z tym powinny być zoperowane najszybciej jak się da? Mam żylaki powrózka po lewej stronie i nie zauważyłem żadnych problemów. Żona nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych i do tej pory nie zaszła w ciążę. Lekarz sugeruje chirurgiczne usunięcie żylaka.

Żylak powrózka nasiennego (nieprawidłowe poszerzenie żył powrózka nasiennego) może być przyczyną bezpłodności, gdyż zbieranie się krwi tuż nad jądrem zwiększa jego temperaturę, powodując nieprawidłowy rozwój plemników. Przed zabiegiem należy wykonać badanie nasienia (spermiogram). Żona również powinna poddać się badaniom – być może przyczyny trudności z zajściem w ciążę leżą nie tylko po Pana stronie.

Mam przedwczesny wytrysk i postanowiłem wreszcie rozwiązać ten problem. Chciałbym udać się na wizytę do urologa, ale nie wiem, gdzie znaleźć lekarza tej specjalności. Czy powinienem najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego po skierowanie, czy mogę od razu wybrać się do urologa? Chciałbym również wiedzieć, czy tego rodzaju badanie jest pełnopłatne, czy też można wykonać je na koszt NFZ. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wizyta u urologa w publicznej przychodni lub w gabinecie prywatnym, który ma podpisany kontrakt z NFZ (w obydwu opisanych przypadkach pacjent nie płaci za badanie) wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, internisty. Jeśli chciałby Pan pójść na wizytę bez skierowania, może Pan udać się do placówki prywatnej, ale wówczas poniesie Pan koszty tego badania.

Jestem dorosłym mężczyzną i muszę oddawać mocz trzy do czterech razy w ciągu nocy – o czym to może świadczyć? Nie mam żadnych innych problemów zdrowotnych, z wyjątkiem uczucia pieczenia tuż przed oddaniem moczu.

Częste oddawanie moczu może mieć kilka różnych przyczyn np. zakażenie (dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy uczucie pieczenia towarzyszy oddawaniu moczu) lub powiększoną prostatę. Radziłbym skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie moczu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie Pan skierowany do urologa.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o swoich problemach z erekcją
Krka, d. d.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto